Sıkça Sorulan Sorular

Sıcak Hava Balonu Nasıl Uçar?

Sıcak hava balonunda havayı yaklaşık 100 ° C (212 ° F) sıcaklığa kadar ısıtmak için bir gaz brülörü kullanılır. Sıcak hava, balonun etrafındaki serin havadan daha hafif ve daha yoğun olduğundan, ısıtılmış hava tüm balonun yükselmesine neden olur. Balonun içindeki hava soğuduğunda veya sıcak hava bırakıldığında, balon iner.

 

 

 

 

Neden Uçuşlar Sabahın Erken Saatlerinde Oluyor?

Etkin bir şekilde uçmak için balonun ihtiyacı olan şey değişmeyen sakin rüzgardır. Ve bu rüzgarların en iyi bulunduğu zamanlar gün doğumunu takip eden saatlerdir. Çünkü balonun havayla hareketinde, havanın durumu uçuşun yapılıp yapılmamasının kararlaştırılmasında cok önemli bir rol oynar. Pilot, kalkış alanı seçiminde rüzgarın yönü doğrultusunda uygun bir yer seçer. 

 

Balon Nasıl Bir Malzemeden Üretilmiştir?

Genellikle balonun kubbesi naylon veya polyesterden yapılır. Paraşütlerde kullanılan ayni çeşit kumaştır. Bu kumaş sıkı bir şekilde dokunmuştur ve bu malzeme hava kaçırmaz bir malzemeyle kaplanmıştır. Balonda sıcak havayı tutması için sadece naylon kullanılır. Sepette de taşıma yükü için bir dizi dikey olarak yerleştirilmiş kevler ipi veya çelikten oluşan şeritler bulunur. 

 

 

 

 

 

 

 

Sepet Neden Hasırdan Yapılmıştır?

Ağırlık ve esneklik için hasır sepetin çok güçlü olduğu kanıtlanmıştır. Bazen hasırın etrafı çelik veya alüminyum ile örülür. Bu, ateşleme sistemine monte edilmiş olan dikey sütunları desteklemeye yardımcı olur. Sepetin uç kenarı ve direkleri genellikle sued ve deriyle kaplanır. Balon uçuşlarında ağırlık ciddi bir unsurdur. O yüzden sepetler hafif malzemelerle, yani hasır, aluminyum veya cam elyafıyla yapılır.

Uluer Group
Tüm Hakkı Saklıdır.