+903842712300

        

Kapadokya

Kapadokya, son derece elverişli iklim koşulları ve olağanüstü güzelliği ile keşfedildiği 1989 yılından bu yana Balon Cazibe Merkezi olmuştur. Göreme Milli Parkı , kaya kiliseleri, bölgeye yayılmış yeraltı yerleşimleri ve “Peri Bacaları” ile bilinir. En az 3 milyon yıl önceki volkanik patlama sonucu oluşmuş olan Kapadokya, UNESCO Kültürel Miras Listesine alınmıştır. Tarihin pek çok döneminde eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan bölge, Hititler, Romalılar, Büyük İskender, Bizans ve son olarak 15. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Bölgeyi oluşturan kaya oluşumları, kolay şekil verilebilen yumuşaklığı sayesinde yerleşime uygundur. Yazın serin, kışın sıcak olan bu yerleşimler, yaşam için olduğu kadar gıda depolaması için de uygundur. Birçok mağara, meyve tüccarları tarafından mevsimler boyunca meyve-sebze depolama maksadıyla kullanılmaktadır.


Sezon

Kapadokya’nın ana turizm sezonu Mart ayından Kasım ayına kadar uzanır ama bölge, tüm yıl boyunca eşsiz güzelliği ile misafirlerini ağırlamaya hazırdır.


Nereleri Görmeli

Bölgenin turistik mekânları kısa bir zamanda kolaylıkla gezilebilir. Önerilen yerler; Kaya Kiliseleri ve Manastırları, Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi olacaktır. Ayrıca Uçhisar’ dan Avanos’a kadar uzanan vadi ve kaya oluşumları ile Kaymaklı ve Derinkuyu’da bulunan yeraltı şehirlerini de mutlaka görmelisiniz.


Son Olarak…

Yakın bir tarihte, doğan güneşi büyülü bir ortamda karşılamanız için sizi güzel balonlarımızdan birinde ağırlamayı umuyoruz.